top of page

BEMUTATKOZÁS

Szakmai gyakorlatomat két helyen töltöttem: a budaörsi bentlakásos intézményben, a Magyar Evangéliumi Testvérközösség által fenntartott Idősek Otthonában, és a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatóságánál, ahol nappali ellátás folyik és Idősek Átmeneti Otthona üzemel. A szakmai gyakorlat alatt egyértelművé vált számomra, hogy leginkább a házi gondozás, ápolás vonz, és a későbbiekben ezen a területen szeretnék dolgozni.

De miért is „gondozás másképp”?

Eddigi tapasztalataim alapján úgy gondolom, hogy a gondozás során nagyon sok helyen – persze nem mindenhol szerencsére – valahogy a lényeg vész el. A szakszerűség mellett elengedhetetlenül fontosnak tartom a sikeres és jól működő gondozáshoz: az ellátott igényeit figyelembe venni, az empátiát, az emberséget, az emberi méltóság megőrzését, az ellátott és gondozó közötti emberi kapcsolat minőségét.

Nagyon fontos lenne, hogy ne „futószalagon”, gyorsan „tudjuk le” a gondozási feladatokat, hanem forduljunk, mint ember az ember felé, hogy valóban érdemben tudjunk a gondozottal foglalkozni. Ehhez azonban időre lenne szükség, amiből a legtöbb helyen nincs elég.

Emellett elengedhetetlen a mentális gondozás is, hiszen az ellátott és a külvilág között sok esetben mi vagyunk az egyetlen kapocs. Szociális kapcsolatainak kialakításában, megőrzésében is mi segítjük, és ezeket a feladatokat csak akkor tudjuk jól ellátni, ha van időnk, türelmünk az ellátott felé fordulni, valóban megismerni őt és meghallgatni igényeit. Erre a mai ellátási keretek között nagyon kevés szociális gondozónak van ideje, a folyamatos munkaerőhiány miatt egy gondozóra az optimálisnál sokkal több ellátott jut. 

A sikeres gondozáshoz természetesen nélkülözhetetlen az együttműködés és a jó viszony kialakítása a hozzátartozókkal is, hiszen ez a gondozó-ellátott-hozzátartozó hármas csapatmunkája is egyben.  

Munkám során tehát a szakszerűség mellett nagy hangsúlyt fektetek az ápolás, gondozás emberi oldalára. A szociális szakgondozó feladatai sokrétűek, mentálisan és fizikálisan is megterhelőek, éppen ezért fontos küzdeni a – szakmára olyan nagyon jellemző – kiégés ellen. Szakmai tudásomat igyekszem naprakészen tartani és folyamatosan fejleszteni. A mentális megterhelést, a stresszt sportolással ellensúlyozom, de töltődésre ad lehetőséget a családom, a családi kutya, Luis is, valamint a kirándulások, baráti együttlétek, egy jó könyv, film vagy színházi előadás. 

 

(A kezdőlapon található idézet Boldizsár Ildikótól származik, aki szerkesztő, mesekutató, író, kritikus, esszéista, etnográfus, meseterapeuta; a Metamorphoses Meseterápiás Módszer megalkotója.)

Photo_ Falus Ildikó. Photo by Fazekas K.

Falus Ildikó vagyok. Szociális érzékenységem, empátiás készségem, mások segítése már egészen gyerekkoromtól kezdve jellemző rám. Ebben valószínűleg édesanyám pályaválasztása is meghatározó volt számomra, aki gyógypedagógusként dolgozott. Gyerekként gyakran elkísértem őt munkahelyére, így elég korán megismerhettem a fogyatékkal élő gyerekek különleges világát. Bár az érettségi után újságíróként végeztem a főiskolán, mások segítése, akár egy búvópatak, valahogy mindig ott húzódott mélyen az életemben. Húsz év kommunikációs területen eltöltött munka után, úgy döntöttem, hogy „fejest ugrok az ismeretlenbe”, és végre „engedek a hívásnak.” 40-en túl tehát pályát módosítottam, és szociális szakgondozói OKJ szakképesítést szereztem.

FOTÓK

VÉLEMÉNYEK

„Két-három nap után megtaláltunk egy olyan szeretetteljes hangot, ami rendkívüli módon hiányzik a magamfajta idős nőnek. Minden nap várom azt a percet, hogy mikor toppan be és borul a nyakamba a kedves mosolyával. Isten áldja, hogy Ildi van nekem.”

 

Cs. Gusztávné, Mari néni, gondozott

„Ildikó nem pusztán ápolási és gondozási feladatokat lát el keresztanyám mellett, hanem valódi törődést nyújt, olyat, amit csak az tud, aki valóban szívét-lelkét beleteszi a munkájába, és aki igazán hivatásának tekinti az idősgondozást. Pontos és megbízható. Örülök, hogy rátaláltunk."

Dr. Körmöczi Zsuzsanna,

hozzátartozó

„Ildikóval hamar jó együttműködés alakult ki. Pontos, megbízható, tisztelettudó, segítőkész. Sokat segít nekem a mindennapokban. Néha előfordul egy-egy szerződésben nem rögzített feladat, ezt is szívesen teljesíti. Ildikóval maximálisan elégedett vagyok.”

K. Lászlóné, Rózsi néni,

gondozott

„Édesapánk éppen egy kórházi kezelés után érkezett haza, fekvőbetegként, Ildikó szívvel-lélekkel, szakszerűen látta el. Jelenleg édesanyánknak segíti a mindennapjait, de a társalgásban, sétákban is kiváló partner, nyitott, érdeklődő ember. Ildikó türelmes, empatikus, megbízható, pontos szakgondozó, aki önállóan végzi a feladatait.” 

Andrea,

hozzátartozó

ELÉRHETŐSÉGEIM:

FALUS ILDIKÓ

telefon: +36 30 463 05 42

VAGY KÜLDJÖN ÜZENETET ITT:

Üzenetküldését köszönöm!

© 2020 gondozasmaskepp

bottom of page